My Favorite
Subscription Boxes
Bulu Box is the best way to discover health, nutrition and weight loss products. There are two different subscription boxes, one is the original Bulu Box and the other is the Bulu Box Weight loss. Each month you receive 4 to 5 premium products a mixture of full size and samples. The samples vary every month and include: vitamins, weight loss, energy, protein, digestion, sleep support, fitness DVDs (weight loss box), lifestyle extras (original Bulu Box), healthy food, utensils and more. When you review your Bulu Box products you earn points that can be redeemed as a discount on full size products you order. 50 points will give you a $5 discount on your order! If you review all of the products in your box it will equal 50 points so it is a great way to get discounts on products you love. I have bought Sleepy Beans to help me get a good nights sleep and Burn 360 for the extra energy I need during my workout or on slugghish days. I don't get any jitters with this one.
Bulu Box

Feb 2014 Box
I decided to try the weight loss box. You get mostly samples and then one full size product.
I was excited to get a sample with more than 2 pills to try. There are 14 pills so it is a week's worth. Shapeology Burn blend is suppose to boost your metabolism and burn more calories. Retail of 60 capsules $39.99 this sample is worth over $9
Meta powder is fiber blend that is suppose to support you immune system , increase healthy gut bacteria, improve metabolism and help in weight control. Retail for 15 sticks is $15.99 this sample is worth about $1
NLA for Her: Uplift is a pre-workout energy drink that boosts energy for your workout. Retail $34.99 for 40 servings this sample is less than $1
Full size SoyJoy snack or meal replacement bar, I received mango/coconut. It is chewy and good texture, but not my favorite flavor. Retail $1.60
Eat Your Vegetables snack chips have a full serving of vegetables in every ounce. They were tasty, but it is a very small serving about 6 chips, none to share, I enjoyed them though! Retail $22.74 /6 bags this individual serving is less than $1.
I'm a fan of protein powders, I like trying samples to see if I'd like it rather that wasting money on one I end up not liking. This is Power Crunch Proto Whey Protein and is High DH hydrolyzed, which is suppose to be a fast absorbing protein. Retail for 2 lb tub $44.99 this sample is about $1
